Українські «чотирилапі терапевти» – психологічний порятунок для дітей і ветеранів АТО
«Собака може зняти стрес, розбудити ветерана, коли йому сниться кошмар, допомогти бійцю в реабілітації, тому що йому важко спілкуватися з іншими людьми. У ветерана можуть бути неконтрольовані напади агресії, якісь флешбеки – повертатися увесь час у стан, який був на війні. Не всі ветерани готові цим ділитися з психологом. Вони можуть одягнути «маску» й розповісти, що з ними все нормально. А собака – це та жива істота, якій дійсно можна розкрити душу. Він тебе не осудить, вислухає, і все рівно буде тебе любити. Собака – такий своєрідний міст між ветераном АТО та родиною, психологом і суспільством»
27.12.2017. Радіо Свобода
Реабілітація бійців АТО: психологів замінили чотирилапі друзі
Одне з найактуальніших питань, яке з’явилось після початку АТО – це психологічна реабілітація українських військовослужбовців. Війна змінює людей та залишає на них свої відбитки. Багато з бійців відмовляються визнавати такі зміни та не звертаються за допомогою до психологів. Але є проекти, які не передбачають безпосереднього спілкування зі спеціалістом. За справу реабілітації героїв беруться найкращі друзі людей – собаки.
04.10.2017. “Український інтерес”
Кудлатий друг героя. Як собаки реабілітують ветеранів АТО
“Люби мене повністю, – сміється Сашко, дивлячись на Діпа. – Антидепресант мохнатий”. Лабрадор ретривер треться об ноги хлопця, який лише п’ять місяців тому повернувся з війни.
Ззовні може здатись, що Діп – звичайний собака, який хоче уваги свого господаря. Та це не так. Діп – працює. Його завдання – реабілітувати і допомагати ветерану. Бути його “щитом”.
Діп – службовий пес.
24.03.2017. УП
«Друг героя»: як собаки рятують ветеранів АТО від посттравматичних розладів
У проекті мене дуже вражає, як розвиваються самі волонтери, як трансформують свою любов до собак таким чином, щоб допомагати іншим. Їм не потрібно чекати якихось інструкцій від держави абощо — вони самостійно можуть змінювати ситуацію на краще.
01.03.2017. bit.ua
Більше ніж терапія. Як собаки допомагають в реабілітації військових і дітей
“Я помітила, що з фронту в соцмережах з’являється дуже багато історій про тварин – собак, котів, їх роль в житті батальйонів, в житті солдатів, і які потужні відносини існували між воїнами та тваринами, – розповідає засновниця проекту “Друг героя” Калина Кардаш. – І я подумала: чому ми не можемо використовувати ці відносини, цю довіру в реабілітаційній сфері?”
27.01.2017. Новинарня
Собаки-лікарі: як в Україні постраждалих бійців рятують чотирилапі друзі
Ідея ж заснувати саме проект «Друг героя» з’явилася після того, як активісти та кінологи з Канади звернули увагу на те, що багато воїнів АТО підбирають собак до себе в частини, а потім не можуть з ними розлучитися — привозять додому.
22.11.2016. Дивись.info
Собака як повітря: програма реабілітації «Друг Героя»
«Собака може допомогти людині вийти зі стресової ситуації. Тим більше людині, яка перебуває у стані, коли вона не готова спілкуватися з людьми, яка має ускладення у спілкуванні, і спілкуватися із собакою йому простіше та легше».
21 березня 2016. Громадське Телебачення
Hero’s Companion: Canadian-led project uses dogs to combat mental health stigma in war-torn Ukraine
Now a Canadian-led initiative called Hero’s Companion is trying to help, using therapy dogs to rehabilitate wounded soldiers returning from war.
February 14, 2016. CBC News
Ukraine’s traumatised soldiers struggle with civilian life
Vladimir, himself a veteran of the war in the East, believes every fighter returning from the front exhibits some form of PTSD. “They all are suffering – it’s just a matter of degree. And this depends largely to what extent the person was psychologically prepared for what would come,” he says.
28 December 2015. BBC News
Embattled Minds: PTSD and Mental Health in the Ukraine War
“The soldiers would talk of how the dogs had become like part of their family on the front, how they provided them with even temporary relief from the constant pressures of war, and how they even saved their lives by alerting them to oncoming rocket shelling.”
28.10.2015. The NATO Association of Canada
В Україні вже існує приклад для наслідування. Влітку поточного року за фінансової підтримки української діаспори Канади стартувала ініціатива «Друг Героя». Ініціатива має на меті реабілітацію бійців та воїнів з психологічними та фізичними травмами, отриманими на війні, через підготовку та поширення серед них службових собак та собак-лікарів. Наразі, канадійські тренери тренують собак-терапевтів, службових собак і кінологів.
26.09.2015. NEWSSKY.COM.UA
“MAN’S BEST FRIEND” TAKES ON NEW MEANING FOR UKRAINIAN SOLDIERS
“A dog is a man’s best friend” – a phrase most people have heard at least once in their lifetimes, a truth perhaps even experienced personally. In August 2015 that expression came to life in some unexpected places, and for some unexpecting people, in Kyiv, Ukraine.
This summer saw the official launch of Hero’s Companion, a project of Guardian Angels Ukraine which trains and pairs service dogs for veterans and soldiers of the Ukrainian Armed Forces and volunteer battalions. Or at least this was the plan when the Canadian contingent first arrived in Ukraine. In a matter of three short weeks the project had expanded to also include both a therapy dog and explosive detection dog program.
17.09.2015. Ukrainian Echo
У маленькій палаті вільних місць немає. На ліжку біля вікна сидить Вася. Побачивши гостей, зразу опускає голову й дивиться в підлогу. Гера, ніби відчувши, кому він зараз найпотрібніший, тут-таки підбігає до його ліжка і лягає біля ніг. Володимир розповідає про проект. Сусіди Васі по палаті зацікавлено слухають, запитують. Хлопець же у бік гостей навіть не дивиться. Та ось заворушився пес Гера. Доки хазяїн зайнятий розмовою, став ластитися до Василя — облизав руку, ногу, притулився до нього головою, ніби прохаючи: ну зверни ж на мене увагу. І, непомітно для інших, він став реагувати на собаку. Спочатку пальцями єдиної ноги спробував його погладити. Потім усміхнувся. А далі вже зацікавлено слухав гостей, поглядаючи то на них, то на Геру.
28.08.2015. Дзеркало тижня
Де не можуть допомогти хірурги чи психіатри, знаходять підхід чотирилапі терапевти
– Важко порахувати, скільки учасників АТО та їх родин потребують психологічної реабілітації. Бувають ситуації, коли не вистачає людських знань та умінь. Тоді на допомогу приходять чотирилапі друзі, які за світовим досвідом реабілітації ветеранів з ПТСР допомагають людям повернутися до нормального життя. Там, де не можуть допомогти хірурги та психіатри, – чотирилапі терапевти знаходять підхід до поранених душ солдат і допомагають повернутися до нормальної суспільної активності, – зазначає Всеволод Стеблюк.
28.08.2015. Крила України
Dogs to help Ukrainian veterans through post-war traumas
“But after all the best thing they give is their loyalty, for people like us it is very important that we are not betrayed and dogs don’t betray,” Nezhenets says.
22.08.2015. Kyiv Post
«Друг Героя». Реабілітацію бійців АТО в Україні відтепер проводитимуть за унікальною канадською програмою
– В Україні програма розпочнеться потихеньку, маленькими кроками, щоб зберегти її якість. Ми визначили, що нашими службовими собаками будуть лабрадори, – відзначив пан Леонард.
20.08.2015. Atbrovary
Допомагати у психологічній реабілітації бійців АТО будуть спеціально навчені собаки
Вчора, 18 серпня, у Красилівці, Броварського району, на Київщині, презентували унікальний для нашої держави українсько-канадський проект по реабілітації бійців АТО — «Друг Героя» (Hero’s Companion).
Цей проект покликаний допомогти бійцям у подоланні посттравматичних стресових розладів та інших психологічних травм за допомогою спеціально тренованих собак. Така практика успішно діє у США і Канаді, зокрема, у подоланні «афганського синдрому» у бійців.
19.08.2015. Міністерство оборони України
Друг героя. На Київщині треновані собаки допомагатимуть реабілітувати бійців АТО
Чотирилапі друзі допоможуть силовикам подолати посттравматичні стресові розладів та інших психологічних травм. Така практика вже успішно запровадження у США і Канаді.
Саме канадські тренери протягом трьох тижнів будуть проводити навчання, згодом їхній досвід використають українські інструктори.
19.08.2015. 1+1
Реабілітуватися бійцям АТО допоможуть собаки
Участь у проекті беруть канадські тренери з “Courageous Companions”, які протягом трьох тижнів проводитимуть спеціальні навчання з собаками. У рамках проекту також буде підготовлено інструкторів, які зможуть надалі самостійно проводити навчання.
19.08.2015. Народна армія
Чотирилапі терапевти: в Україні представили проект із реабілітації бійців за допомогою собак
Важливою наявність собаки для бійця, що проходить реабілітацію, вважає і Андрій Гірник, професор кафедри психології, педагогіки та конфліктології Національного університету “Києво-Могилянська академія”. На його думку, коли є собака, у людини розширюється коло спілкування.
“Не секрет, що такі люди не хочуть спілкуватися. З собакою людині набагато легше встановити контакт. Крім того, собака веде за собою соціальні контакти, адже його потрібно вигулювати. Зокрема, канадський досвід свідчить про те, що власники собак об’єднуються у групи – контактні чи безконтактні, вони підтримують комунікацію один із одним, діляться інформацією про своїх собак”, – каже він.
18.08.2015. УП.Життя
Канадські тренери навчать собак допомагати бійцям АТО
Ініціатива спрямована на допомогу в подоланні бійцями АТО посттравматичних стресових розладів та інших психологічних травм за допомогою спеціально тренованих собак. Участь у проекті беруть канадські тренери з Courageous Companions, які впродовж трьох тижнів проводитимуть спеціальні навчання з собаками.
18.08.2015. Укрінформ
Канадцы дрессировали собак-помощников для бойцов АТО
Инициатива направлена на помощь в преодолении бойцами АТО посттравматических стрессовых расстройств и других психологических травм с помощью специально тренированных собак. Участие в проекте принимают канадские тренеры с Courageous Companions, которые в течение трех недель будут проводить специальные учения с собаками.
18.08.2015. Обозреватель
Therapy dogs help Ukrainian soldiers traumatized by war
The project’s leaders say the Ukrainian dog trainers are doing an excellent job. However, combatting the stigma of mental illness in the military is still on the agenda outside the training grounds, to prevent war veterans from turning to alcohol, drugs or heavy medication in an attempt to forget the horrors of war.
18.08.2015. UNIAN