Коли люди думають про службових собак, вони часто уявляють собак, які допомагають людям з обмеженими фізичними можливостями, наприклад, сліпим або з обмеженим рухом. Службові собаки ветеранів є продовженням цієї форми допомоги, їх навчають, щоб допомагати людям з фізичними та психологічними травмами, такими як посттравматичний синдром. Мета такого собаки – пом’якшити фізичні та психологічні травми свого власника за допомогою уваги до його або її фізичних, емоційних та психологічних потреб в медичній допомозі.
В попередніх дослідженнях ефективності службових собак, які допомагають в лікуванні посттравматичного синдрому серед ветеранів, доктор Джеймс Джиллет та Рейчел Уелдрік з університету Макмастер зауважили:
Взаємовідносини між людьми та їх службовими собаками з психічної допомоги складаються з набагато більшого, ніж звичайна взаємодія, для багатьох собаки відіграють невід’ємну роль у лікуванні та боротьбі з їх хворобою або розладом.
Дуже важливо пам’ятати, що службовий собака ветерану – це значно більше, ніж гарно тренований собака або компаньйон. Такого собаку навчили виконувати певні дії, спрямовані на лікування психічного здоров’я та пом’якшення фізичних вад, які були отримані внаслідок бойових дій.
Друг Героя наразі тренує службових собак для українських ветеранів. Собаки можуть бути навчені виконувати ряд завдань, в тому числі, але не обмежуючись:
Психологічна та емоційна підтримка:
- Відволікати власника та тактильно стимулювати, щоб допомогти запобігти або впоратися з емоційним перевантаженням
- Допомагати в подоланні спогадів, переносячи людину «сюди і зараз»
- Орієнтувати підчас паніки/нападу тривоги
- Зменшувати зверх-настороженість
- Забезпечувати постійний заспокійливий ефект
- Виводити зі ступору від страху або нападу дезорієнтації
- Виводити власника із ситуації, що засмучує
- Будити власника до моменту появи нічних жахіть або спогадів
Контроль у натовпі, запобігання паніки на публіці:
- Допомагати власнику у громадських місцях, таких як, продуктові магазини, торгові центри та громадський транспорт.
- Забезпечити безпечну зону або «створити щит» для власника в місцях великого скупчення людей шляхом створення фізичної межи, допомагаючи тримати незнайомців на відстані.
- Стати позаду власника для збільшення почуття безпеки, зменшення зверх-настороженості, зменшення ймовірності, що власника зачепить інша людина, яка наблизиться ззаду.
- Допомагати власнику залишати приміщення, знаходячи вихід.
Практичні завдання:
- Нагадувати власнику приймати ліки
- Будити власника на роботу чи зайняття
- Звати заздалегідь на допомогу
- Вмикати світло в темних приміщеннях
- Шукати домівку
- Знаходити об’єкти
- Відкривати двері, шафи, ящики
У зв’язку з тим, що кожна собака готується індивідуально для свого власника і, враховуючи різний характер психологічних та фізичних розладів, відповідно до яких кожна собака навчається, службові собаки ветеранів повинні пройти інтенсивне та тривале навчання, щоб бути в змозі відповідати конкретним потребам своїх власників.
Усіх службових собак Друга Героя вдягають у помаранчеві жилети, які легко розпізнати, з логотипом Друга Героя. Жилети також мають написи: “Службовий собака” та наліпки “У тренуванні” та “Не торкатися”. Дуже важливо не торкатися, не годувати та не відволікати собаку, поки він вдягнений у жилет, тому що він працює та повинен бути сфокусованим на власнику увесь час.